Achievement

2017-2018 Students Achievements

2017-2018 Kowloon North Area Inter- Primary Schools Athletic Competition

Merit 4L Chan Hui Wing, Nuria, 4T Zhu Heidi,
4L Lee Ka Ying, 3L  Ma Cheuk Yu
Girls C Overall

The Inter-Primary Schools Swimming Competition of the Hong Kong Council of the Church of Christ in China

1st Running-up 2L Leung Evita Yan Junior Girls 50M Backstroke

The Asian Fencing College Elite Competition 2017

1st Runner- up 4L Ng Ngai Lam U10 Girl’s Sabre
2nd Runner- up 2T Tse Yue Kei, Ambrus U10 Boy’s Sabre

Academy of Fencing (Hong Kong) Competition

2nd Runner- up 2T Tse Yue Kei, Ambrus U8 Boy’s Sabre
2nd Runner- up 2T Tse Yue Kei, Ambrus U7 Boy’s Sabre

The Celebration of the 20th Anniversary of the Establishment of the HKSAR Fencing Invitation Competition

2nd Runner- up 2T Tse Yue Kei, Ambrus U7 Boy’s Sabre

2018 Falcons Young Fencer Invitational

Champion 4L Ng Ngai Lam U10 Girl’s Sabre
Champion 4L Ng Ngai Lam U12 Girl’s Sabre (Team)
2nd Runner- up 4L Ng Ngai Lam U12 Girl’s Sabre

2018 Allstar Cup Team Competition (1st Season)

2nd Runner- up 1L Cheng Bob U6 Boy’s Foil

American Mathematics Olympiad

Silver Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Bronze Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4

The Fourth Annual Hong Kong Primary Mathematics Challenge Semi-Final

Silver Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P4
Bronze Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P4
Bronze Award 5L Lam Chin Yan P5
Bronze Award 5T Yau Man Hei P5
Bronze Award 6T Lu Ying Yu P6

Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition 2018 First Round

First Place 3L Mak Ngo Yi, Chloe P.3
First Place 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
First Place 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Third Place 2T Tin Lok Lam P.2
Third Place 2T Tse Yue Kei, Ambrus P.2
Third Place 2L Law Yuet Sum, Gladys P.2
Third Place 3L Tang Oi Lam P.3
Third Place 3L Lo Pui Yan P.3
Third Place 4T Lee Ching Yiu, Yuri P.4
Third Place 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4
Third Place 4L Law Tsz Wai P.4
Third Place 5T Lan Wai Huen P.5
Third Place 6L Ho Ka Yi, Kelly P.6
Third Place 6T Leung Sze Tung P.6

2017 Hong Kong Schools Mathematics & Math Olympiad Elite Competition

Excellence Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4

Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition 2018 Second Round

Third Place 4T Tse Yue Kei, Ambrus P.2
Third Place 3L Lo Pui Yan P.3
Third Place 3L Tang Oi Lam P.3
Third Place 3L Mak Ngo Yi, Chloe P.3
First Place 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4

Logic Mathematics Cup

Champian 2T Tang Cheuk Hin P.2
First Runners Up 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4

Hua Xia Cup Mathematics Olympiad Invitation 2018 (Hong Kong Section) First Round

First Prize 1L Lin Sitong Emma P.1
First Prize 2T Tang Cheuk Hin P.2
Second Prize 2L Tang Tsz Kiu P.2
Second Prize 3T Ko Tsz Ying P.3
Third Prize 3T Lai Yan Tung P.3
Third Prize 3L Tang Oi Lam P.3
Second Prize 4L Li Hui Lok P.3
Third Prize 4L Lee Ching Yiu, Yuri P.4
Third Prize 4L Lee Ka Ying P.4
Third Prize 4L Ip Chi Ching P.4
Third Prize 4L Law Tsz Wai P.4
Second Prize 4L Tsang Hui Lam P.4
Second Prize 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Second Prize 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Second Prize 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4
Second Prize 5T Chan Chung Ki P.5
Second Prize 5T Lau Sum Yee P.5
Third Prize 5T Yau Man Hei P.5
Third Prize 6T Tse Kai Wing P.6
Third Prize 6T Leung Sze Tung P.6

Hua Xia Cup Mathematics Olympiad Invitation 2018 (Hong Kong Section) Second Round

First Prize 1L Lin Sitong Emma P.1
Third Prize 3L Tang Oi Lam P.3
Third Prize 4L Lee Ching Yiu, Yuri P.4
Third Prize 4L Lee Ka Ying P.4
Third Prize 4L Ip Chi Ching P.4
Third Prize 4L Law Tsz Wai P.4
Second Prize 4L Tsang Hui Lam P.4
Second Prize 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Third Prize 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4
Second Prize 5T Chan Chung Ki P.5
Third Prize 5T Lau Sum Yee P.5
Third Prize 5T Yau Man Hei P.5
Third Prize 6T Tse Kai Wing P.6
Third Prize 6T Leung Sze Tung P.6

Hua Xia Cup Mathematics Olympiad Invitation 2018 (Hong Kong Section) Final Round

Second Prize 1L Lin Sitong Emma P.1
Third Prize 3L Tang Oi Lam P.3
Third Prize 4L Lee Ka Ying P.4
Second Prize 4L Ip Chi Ching P.4
Third Prize 4L Tsang Hui Lam P.4
Second Prize 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Third Prize 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4
Third Prize 5T Chan Chung Ki P.5
Third Prize 5T Lau Sum Yee P.5
Third Prize 5T Yau Man Hei P.5

Asia International Mathematical Olympiad Open 2018 First Round

Gold Award 1L Lin Sitong, Emma P.1
Silver Award 2L Tang Tsz Kiu P.2
Silver Award 2T Tang Cheuk Hin P.2
Bronze Award 3T Ko Tsz Ying P.3
Silver Award 3L Tang Oi Lam P.3
Silver Award 3L Li Hui Lok P.3
Bronze Award 4L Lee Ka Ying P.4
Bronze Award 5T Law Tsz Wai P.4
Bronze Award 4L Tsang Hui Lam P.4
Gold Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Silver Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Silver Award 5T Lau Sum Yee P.5
Silver Award 5T Yau Man Hei P.5

2018 COMO

Third Prize 3L Tang Oi Lam P.3
Third Prize 5T Lau Sum Yee P.5

ICAS – Mathematics – 2018

Credit 3L Leung Evelyn Yi HK & International
Credit 3L Mak Ngo Yi, Chloe HK & International
Credit 3T Ng Ching Yin HK & International
Merit 4L Lee Siu Tung, Karen HK & International
Distinction 4T Fung Tsz Hin, Isaac HK & International
High Distinction 4T Or Check Lam, Elma HK & International
Merit 5L Lam Ching Wai, Sophie HK & International
Credit 5T Lan Wai Huen HK & International
Credit 5T Lau Sum Yee HK & International
Credit 5T Yau Man Hei, Meri HK & International
Distinction 5T Chan Chung Ki HK & International
Distinction 6T Lu Ying Yu HK & International
Credit 6T Wong Yin Ching HK & International

MathConceptition 2018

Bronze Award 3T Ko Tsz Ying P.3
Silver Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4
Silver Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Bronze Award 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4
Gold Award 2T Tang Cheuk Hin P.2
Silver Award 2L Tang Tsz Kiu P.2
Bronze Award 5T Lau Sum Yee P.5
Bronze Award 5T Yau Man Hei, Meri P.5
Bronze Award 5L Lam Chin Yan P.5
Bronze Award 6L Lai Ka Hei P.6

Hong Kong International Mathematical Olympiad 2018 (Hong Kong Region)

Bronze Award 6L Lau Ki Yan P.6
Bronze Award 5T Lau Sum Yee P.5
Bronze Award 5T Chan Chung Ki P.5
Bronze Award 4L Tsang Hui Lam P.4
Bronze Award 4T Lee Ching Yiu, Yuri P.4
Bronze Award 3L Mak Ngo Y,i Chloe P.3
Bronze Award 3L Lo Pui Yan P.3
Bronze Award 3L Tang Oi Lam P.3
Bronze Award 3T Lai Yan Tung P.3
Bronze Award 2L Tang Tsz Kiu P.2
Bronze Award 2L Ng Yu Chi P.2
Bronze Award 2T Tin Lok Lam P.2
Bronze Award 2T Lee Ka Wan P.2
Bronze Award 2L Leung Mei Sze P.2
Bronze Award 2T Chan Lok Yan, Alice P.2
Bronze Award 1T Hui Wing Tung P.1
Bronze Award 5T Chan Hui Ching, Lydia P.1
Gold Award 2T Tang Cheuk Hin P.2
Gold Award 1L Lin Sitong, Emma P.1
Silver Award 5L Lam Chin Yan P.5
Silver Award 4L Chan Hui Wing, Nuria P.4

25th Hong Kong Primary School Mathematical Olympiad

Silver Award 3L Lee Hui Lok P.3
Bronze Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Bronze Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac P.4

Asia International Mathematical Olympiad Open 2018 Second Round

Bronze Award 3L Tang Oi Lam P.3
Silver Award 4L Tsang Hui Lam P.4
Silver Award 4T Or Cheuk Lam, Elma P.4
Silver Award 5T Lau Sum Yee P.5
Silver Award 5T Yau Man Hei P.5

2017 Hong Kong Youth Piano Competition

Second Place 2L Tang Tsz Kiu Grade 3

The 5th Hong Kong International Youth Performing Arts Festival

First Place 3L Chan Eunice Pearl Violin Open Class (Children Class B)
First Place 3L Chan Eunice Pearl Violin Recital Category (Primary 3-4 Group)

Inter-School International Performance Challenge

Second Place 4L Cheung Tsz Kiu, Katie Age 6-8

The 10th Hong Kong Outstanding Children Music Competition

First Place 3L Chan Eunice Pearl P.3-P.4

2018 HKIEACA Music Festival – Piano Competition

First Place 4T Chan Hiu Nam, Isabella Grade 5

The 70th Hong Kong Schools Music Festival 2017

Third 2T Tang Cheuk Hin Piano Duet (Junior)
Third 2L Tang Tsz Kiu Piano Duet (Junior)
Third 5T Lau Sum Yee Graded Piano Solo Grade Two
First 4T Chan Ka Yi Graded Piano Solo Grade Two
Third 5T Yau Pui Ka Graded Piano Solo Grade Three
Second 3T Cheung Ngar Yin, Aveline Graded Piano Solo Grade Four
First 5T Chan Choi Ying Vocal Solo (Foreign Language) Boys or Girls Treble Voice Primary School Age 10 or under

Hong Kong Creativelane International Art Competition 2017

Silver Award 4T Lo Sum Yi

BMW next designer competition 2017

Champion 6L Lam Tung Kai, Aowyn Age 10-12

The 69th Hong Kong Schools Speech Festival 2017

First 1T Seng Kayden Christopher Solo Prose Reading, Non-Open
Primary 1 and 2, Boys
Third 3T Seng Kaci Bella Shakespeare Monologue, Non-Open
Under Age 15
Second 4T Tsang Hui Lam Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 4, Girls
Second 4T Chan Ka Yi Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 4, Girls
Third 4L Ho Hoi Lam Kylie Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 4, Girls
First 6L Chane Wing Hei, Latifah Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 6, Girls
Third 1T Seng Kayden Christopher Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 1 and 2, Boys
Third 5L Tam Sing Wai Solo Prose Reading, Non-Open
Primary 5 and 6, Girls
Third 5L Tam Sing Wai Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 5, Girls
First 1T Seng Kayden Christopher Solo Verse Speaking, Open
Ages 5 to 7, Boys and Girls
Second 2L Lai Sum Yin Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 1 and 2, Girls
Third 2T Cheung Dorcas Zita Solo Verse Speaking, Non-Open
Primary 1 and 2, Girls

The 22nd Hong Kong School Chinese & English Penmanship Competition

Outstanding 2L Abby Chow Lai Yau English Penmanship Competition, Primary School, Junior Sector

ICAS – English Language -2018

Credit 3T Lai Yan Tung HK & International
Distinction 3T Ko Tsz Ying HK & International
Distinction 3T Cheung Yu Ching, Sophie HK & International
Distinction 3L Mak Ngo Yi, Chloe HK & International
Credit 3L Leung Evelyn Yi HK & International
Credit 3L Chan Yik Fung HK & International
Credit 3L Chan Eunice Pearl HK & International
Distinction 4T Tsang Hui Lam HK & International
High Distinction 4T Or Cheuk Lam, Elma HK & International
Credit 4T Cheng Yi Hang HK & International
Credit 4T Chan Hiu Nam, Isabella HK & International
Credit 4L Lee Sui Tung, Karen HK & International
Credit 4L Ho Hoi Tung HK & International
Credit 5T Yeung Ho Sum HK & International
Credit 5T Chui Isabel Dede HK & International
Credit 5T Chan Chung Ki HK & International
Credit 5T Ng Pan Wing, Alison HK & International
Credit 5L Wong Sin Yu HK & International
Credit 5L Tai Hoi Tung HK & International
Credit 5L Lam Ching Wai, Sophie HK & International
Credit 6T Wong Yin Ching HK & International
Credit 6T Lu Ying Yu HK & International
Credit 6T Lam Tsz Ki HK & International
Credit 6T Hung Mei Ni HK & International
Merit 6L Huang Lok Huen HK & International
Credit 6L Tse Tsz Kiu HK & International
Credit 6L Ho Ka Yi Kelly HK & International
Merit 6L Chan Sum Yau HK & International

Lions Cup Science and Technology competition 2017

Bronze Award 4T Chan Hiu Nam, Isabella Primary School
Bronze Award 4T Fung Tsz Hin, Isaac Primary School
Bronze Award 4L Lam Wai San Primary School
Bronze Award 4L Chan Lam Primary School

2018 Steam Boat Design Competition

Second Class Award 4T Zhu Heidi, 4T Tse Ho Wah,
4T Law Wai Yin, 4L Lee Sui Tung, Karen
Primary School

Hong Kong Science Olympiad for Primary Schools 2018

Silver Award 6L Felix Ho Primary 5 & 6

第9屆小棋聖盃全港學界棋藝大賽

亞軍 4L 李在晴 國際象棋高小組

第二十二屆全港中小學中英文硬筆書法比賽

優良 2T 李加韻 小學中文硬筆

語常會2017-18年度「【字遊香港】全港中小學生旅遊大使選拔賽」

入選作品集 3L 范采澄, 3L 黃敏堯, 3L 馬婥瑜,
3L 梁懿, 3L 梁杏蓱, 3L 林欣悅,
3L 麥滶兒, 3T 陳珮榆, 4L 王樂行,
4L 馬溢僖, 4T 陳曉楠, 4T 楊子鋒,
4T 蘇明欣, 4T 江俙彤, 5T 劉心怡,
5L 鄒梓陶, 6T 楊芷婷, 6T 李潔恩,
6T 洪美妮, 6T 于昭玥, 6L 鮑森蕾,
6L 謝子蕎
全港中小學生

2017 亞洲校際朗誦比賽(亞洲學生音樂朗誦協會主協)

金獎 3T 萬凱淳 小三、四組普通話詩詞獨誦

第69屆香港校際朗誦比賽2017

第三名 4T 王早苗 粵語, 小學四年級女子組,
詩詞獨誦
第三名 2L 黎心妍 普通話, 小學一、二年級女子組,
詩詞獨誦

第二十九屆GAPSK全港普通話朗誦比賽

第一名 2T 張多加 P1-P2

中國青少年文化藝術交流協會 第十屆中國青少年誦藝比賽、演講節

第一名 6L 井穎曦 高小組

全港分區小學跳繩比賽2018(九龍北區)

冠軍 5T 李明珈 2007交叉開跳
冠軍 4L 葉芯瑜 2008後單車步
第二名 3L 盧佩欣 2009後側擺開跳
第二名 3L 林欣悅 2009交叉開跳
第三名 2L 林心澄 2010後側擺交叉跳
第三名 3L 梁慧恩 2009單車步
第三名 4T 盧傲妍 2008側擺開跳
第三名 4L 王樂行 2007後交叉開跳
第三名 4L 王樂行 2007後側擺開跳
第三名 6T 康梓淇 2006側擺開跳
第三名 6T 謝坤鈺 2006後單車步

2017 全港十八區健美體操分齡賽

冠軍 4L 陳昫穎 女子三人9-11歲組

第七屆香港夢兒童音樂節2017

第一名 2L 鄧芷蕎 鋼琴組 三級

2017 回歸盃 香港藝術菁英繪畫大賽

第一名 4T 柯卓琳 兒童A組-兒童畫

全港兒童繪畫創作比賽 (香港兒童表演藝術交流協會主辦)

第二名 5T 藍尉瑄 P5-P6